PARLINFO

LANGLOIS, Raymond, B.A., B.Sc., B.Ed.
Picture of LANGLOIS,  Raymond, B.A., B.Sc., B.Ed.
© House of Commons 1966
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1936.04.10
Place of Birth: Wolseley, Saskatchewan, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1996.08.12 (60 years old)
Profession | Occupation: Professor
Federal Political Experience
Years of Service: 2199 Days (6 years, 8 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Lapointe, Quebec Social Credit 1972.10.30 Defeated
Mégantic, Quebec Ralliement Créditiste 1965.11.08 Elected
Mégantic, Quebec Social Credit 1963.04.08 Elected
Mégantic, Quebec Social Credit 1962.06.18 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Ralliement Créditiste 1963.09.01 - 1968.06.24
Social Credit 1962.06.18 - 1963.08.31

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Multiple Authors Oral History Project

  • Interview of Raymond Langlois conducted September 20, 1972 / by Peter Stursberg.
    Ottawa : Library of Parliament; 1972. 47 leaves


^



© Library of Parliament