PARLINFO

VIEN, Jacques
Picture of VIEN,  Jacques
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1932.03.03
Place of Birth: Verdun, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Bailiff, businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 1799 Days (4 years, 11 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Laurentides, Quebec Progressive Conservative 2000.11.27 Defeated
Laurentides, Quebec Progressive Conservative 1997.06.02 Defeated
Laurentides, Quebec Progressive Conservative 1993.10.25 Defeated
Laurentides, Quebec Progressive Conservative 1988.11.21 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1988.11.21 -

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament