PARLINFO

MACDONALD, Finlay, K.C., LL.B.
Picture of MACDONALD,  Finlay, K.C., LL.B.

Source: National Liberal-Conservative Convention held at Winnipeg, Manitoba, October 10th to 12th, 1927 : a review / [compiled] by John R. MacNicol.Toronto : Southam Press, 1930.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1866.11.17
Place of Birth: Port Hawkesbury, Nova Scotia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1948.05.29 (81 years old)
Profession | Occupation: Barrister
Federal Political Experience
Years of Service: 3637 Days (9 years, 11 months, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Cape Breton South, Nova Scotia Conservative (1867-1942) 1935.10.14 Defeated
Cape Breton South, Nova Scotia Conservative (1867-1942) 1930.07.28 Elected
Cape Breton South, Nova Scotia Conservative (1867-1942) 1926.09.14 Elected
Cape Breton South, Nova Scotia Conservative (1867-1942) 1925.10.29 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1925.10.29 - 1935.10.13

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Son MacDonald, Finlay
(Senator)
1923.01.04 2002.03.02

^



© Library of Parliament