PARLINFO

POWER, Francis (Frank) Gavan
Picture of POWER,  Francis (Frank) Gavan
© House of Commons 1957
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1918.06.13
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1973 (54 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 917 Days (2 years, 6 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Quebec South, Quebec Liberal 1958.03.31 Defeated
Quebec South, Quebec Liberal 1957.06.10 Elected
Quebec South, Quebec Liberal 1955.09.26
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1955.09.26 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Rifles of Canada Served overseas. Lieutenant -
World War II, 1939-1945 Participant -
Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Nephew Cannon, Lawrence
(M.P.)
1947.12.06
Father Power, Charles Gavan
(Senator and M.P.)
1888.01.18 1968.05.30
Grandfather Power, William
(M.P.)
1849.02.21 1920.12.11

^



© Library of Parliament