PARLINFO

MCQUARRIE, William Garland
Picture of MCQUARRIE,  William Garland
© House of Commons 1918
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1876.07.26
Place of Birth: Ottawa, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1943.05.30 (66 years old)
Profession | Occupation: Barrister, lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 4606 Days (12 years, 7 months, 10 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
New Westminster, British Columbia Conservative (1867-1942) 1930.07.28 Defeated
New Westminster, British Columbia Conservative (1867-1942) 1926.09.14 Elected
New Westminster, British Columbia Conservative (1867-1942) 1925.10.29 Elected
New Westminster, British Columbia Conservative (1867-1942) 1921.12.06 Elected
New Westminster, British Columbia Unionist 1917.12.17 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1921.12.06 -
Unionist 1917.12.17 - 1921.12.05

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament