PARLINFO

LAVERDIÈRE, Herman E., I.D., B.S.
Picture of LAVERDIÈRE,  Herman E., I.D., B.S.
© House of Commons 1966
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1927.03.13
Place of Birth: St-Lazarre, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2001.05.21 (74 years old)
Profession | Occupation: Teacher
Federal Political Experience
Years of Service: 1905 Days (5 years, 2 months, 19 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Bellechasse, Quebec Liberal 1965.11.08 Elected
Bellechasse, Quebec Liberal 1963.04.08 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1963.04.08 -

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament