PARLINFO

DESNOYERS, Luc
Picture of DESNOYERS,  Luc
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2008

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1950.10.02
Place of Birth: St-Jérôme, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Negotiator, union officer
Federal Political Experience
Years of Service: 930 Days (2 years, 6 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Rivière-des-Mille-Îles, Quebec Bloc Québécois 2011.05.02 Defeated
Rivière-des-Mille-Îles, Quebec Maiden speech. Bloc Québécois 2008.10.14 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Bloc Québécois 2008.10.14 - 2011.05.01

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Labour 2008.10.30 - 2011.05.02

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament