PARLINFO

TOLMIE, Donald Ross, Q.C., B.A.
Picture of TOLMIE,  Donald Ross, Q.C., B.A.
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1923.11.11
Place of Birth: Lindsay, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2009.03.18 (85 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 2548 Days (6 years, 11 months, 22 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Welland, Ontario Liberal 1968.06.25 Elected
Welland, Ontario Liberal 1965.11.08 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1965.11.08 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Consumer and Corporate Affairs 1971.10.01 - 1972.09.01

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Welland,
Ontario
Municipal Government Alderman 1957 - 1964
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force Flying Officer 1942 - 1945

^



© Library of Parliament