PARLINFO

MCCUISH, Robert Lorne
Picture of MCCUISH,  Robert Lorne
© House of Commons 1984
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1923.05.25
Place of Birth: Winnipeg, Manitoba, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1998.05.04 (74 years old)
Profession | Occupation: Claims manager
Federal Political Experience
Years of Service: 3471 Days (9 years, 6 months, 2 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Prince George--Bulkley Valley, British Columbia Progressive Conservative 1984.09.04 Elected
Prince George--Bulkley Valley, British Columbia Progressive Conservative 1980.02.18 Elected
Prince George--Bulkley Valley, British Columbia Progressive Conservative 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1979.05.22 - 1988.11.20

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Indian Affairs and Northern Development 1983 - 1983.09.06

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Prince George,
British Columbia
Municipal Government Alderman 1968 - 1977
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force Flying Officer 1942 - 1945

^



© Library of Parliament