PARLINFO

HURLBURT, Kenneth Earl
Picture of HURLBURT,  Kenneth Earl
© House of Commons 1974
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1928.04.10
Place of Birth: Lethbridge, Alberta, Canada
Profession | Occupation: Auctioneer, businessman, rancher
Federal Political Experience
Years of Service: 2395 Days (6 years, 6 months, 22 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Lethbridge, Alberta Progressive Conservative 1974.07.08 Elected
Lethbridge, Alberta Progressive Conservative 1972.10.30 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1972.10.30 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Fort MacLeod,
Alberta
Municipal Government Mayor 1967 - 1971

^



© Library of Parliament