PARLINFO

REGIER, Erhart
Picture of REGIER,  Erhart
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1916.01.15
Place of Birth: Laird, Saskatchewan, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1976.10.22 (60 years old)
Profession | Occupation: Teacher
Federal Political Experience
Years of Service: 3298 Days (9 years, 11 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Prince George--Peace River, British Columbia New Democratic Party 1968.06.25 Defeated
Algoma West, Ontario New Democratic Party 1965.11.08 Defeated
Fraser Valley, British Columbia New Democratic Party 1963.04.08 Defeated
Burnaby--Coquitlam, British Columbia Resignation. New Democratic Party 1962.06.18 Elected
Burnaby--Coquitlam, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1958.03.31 Elected
Burnaby--Coquitlam, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1957.06.10 Elected
Burnaby--Coquitlam, British Columbia Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1953.08.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1961.08.03 - 1963.04.08
Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1953.08.10 - 1961.08.02

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament