PARLINFO

HOEPPNER, Jake E.
Picture of HOEPPNER,  Jake E.
Photographer:
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 1997

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1936.02.01
Place of Birth: Morden, Manitoba, Canada
Profession | Occupation: Farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 2590 Days (7 years, 1 month, 3 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Portage--Lisgar, Manitoba Independent 2000.11.27 Defeated
Portage--Lisgar, Manitoba Reform 1997.06.02 Elected
Lisgar--Marquette, Manitoba Reform 1993.10.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Independent 2000.04.04 -
Independent Reform 1999.09.28 - 2000.04.03
Reform 1993.10.25 - 1999.09.27

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Agriculture and Agri-Food 1995.06 - 2000

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Gretna,
Manitoba
School Board Member 1968 - 1984
Snowflake,
Manitoba
School Board Member 1968 - 1984
Pembina Valley,
Manitoba
School Board Member 1968 - 1984

^



© Library of Parliament