PARLINFO

KUSHNER, John
Picture of KUSHNER,  John
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1923.06.22
Place of Birth: Poland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1984.03.02 (60 years old)
Profession | Occupation: Security officer
Federal Political Experience
Years of Service: 1747 Days (4 years, 9 months, 13 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Calgary East, Alberta Died in office Progressive Conservative 1980.02.18 Elected
Calgary East, Alberta Progressive Conservative 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1979.05.22 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Multiculturalism 1983 - 1984

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative Party Alberta 1975.03.26 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Calgary Mountain View Alberta 1975.03.26 - 1979
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Legislative Assembly Alberta 1975.03.26 - 1979
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Calgary,
Alberta
School Board Trustee 1971 - 1974
Calgary,
Alberta
Municipal Government Alderman 1965 - 1974

^



© Library of Parliament