PARLINFO

DIONNE, Marcel
Picture of DIONNE,  Marcel
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1931.11.21
Place of Birth: St-Victor de Tring, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1998.03.03 (66 years old)
Profession | Occupation: Businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 1932 Days (5 years, 3 months, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Chicoutimi, Quebec Liberal 1984.09.04 Defeated
Chicoutimi, Quebec Liberal 1980.02.18 Elected
Chicoutimi, Quebec Liberal 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1979.05.22 - 1984.09.03

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Agriculture 1982.03.01 - 1984.02.29

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
School Board of Saint-Ambroise and Lapointe,
Quebec
School Board President -

^



© Library of Parliament