PARLINFO

LANDRY, Jean
Picture of LANDRY,  Jean
Photographer:
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 1994

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1948.10.03
Place of Birth: Saint-Valère, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Cook, photographer
Federal Political Experience
Years of Service: 1316 Days (3 years, 7 months, 7 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Richmond--Arthabaska, Quebec Independent 2008.10.14 Defeated
Richmond--Arthabaska, Quebec Conservative 2006.01.23 Defeated
Lotbinière--Chutes-de-la-Chaudière, Quebec Conservative 2004.06.28 Defeated
Lotbinière--L'Érable, Quebec Progressive Conservative 2000.11.27 Defeated
Lotbinière, Quebec Independent 1997.06.02 Defeated
Lotbinière, Quebec Bloc Québécois 1993.10.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Bloc Québécois 1993.10.25 - 1997.06.01

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Agriculture and Agri-Food 1996 - 1997.01.01
Regional Development 1994 - 1996

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Saint-Valère,
Quebec
Municipal Government Municipal Councillor 2005 - 2009

^



© Library of Parliament