PARLINFO

RODRIGUE, Romuald
Picture of RODRIGUE,  Romuald
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1929.06.05
Place of Birth: Saint-Georges, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Accountant, administrator, manager
Federal Political Experience
Years of Service: 1588 Days (4 years, 4 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Beauce, Quebec Social Credit 1974.07.08 Defeated
Beauce, Quebec Social Credit 1972.10.30 Defeated
Beauce, Quebec Ralliement Créditiste 1968.06.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Social Credit 1971.04.01 - 1972.10.29
Ralliement Créditiste 1968.06.25 - 1971.03.31

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament