PARLINFO

SKELLY, Raymond John, B.A.
Picture of SKELLY,  Raymond John, B.A.
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1941.07.01
Place of Birth: New Westminster, British Columbia, Canada
Profession | Occupation: Teacher
Federal Political Experience
Years of Service: 5270 Days (14 years, 5 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Cariboo--Chilcotin, British Columbia New Democratic Party 2000.11.27 Defeated
North Island--Powell River, British Columbia New Democratic Party 1993.10.25 Defeated
North Island--Powell River, British Columbia New Democratic Party 1988.11.21 Elected
Comox--Powell River, British Columbia New Democratic Party 1984.09.04 Elected
Comox--Powell River, British Columbia New Democratic Party 1980.02.18 Elected
Comox--Powell River, British Columbia New Democratic Party 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1979.05.22 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Supply and Services 1992 - 1993
Western Economic Diversification 1992 - 1993
Western Development Fund 1989 - 1992
Small Business 1986.09 - 1989
Fisheries 1985.09.01 - 1985.11
Industrial Health and Safety 1984.10 - 1986
Mines 1984.10 - 1987.09.14
Energy 1983.01.19 - 1984.10
Consumer and Corporate Affairs 1981.10 - 1983.01.18

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Brother Skelly, Robert Evans
(M.P.)
1943.04.14
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Other

  • A brief to the Royal Commission on Newspapers / from Raymond J. Skelly.. .
    [Ottawa] : [s.n.]. 27 leaves; 1980. 27 leaves.


^



© Library of Parliament