PARLINFO

TAYLOR, John Russell
Picture of TAYLOR,  John Russell
© House of Commons 1957
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1917.11.28
Place of Birth: Vancouver, British Columbia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2002.02.28 (84 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 1834 Days (5 years, 8 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Vancouver Kingsway, British Columbia Progressive Conservative 1974.07.08 Defeated
Vancouver--Burrard, British Columbia Progressive Conservative 1963.04.08 Defeated
Vancouver--Burrard, British Columbia Progressive Conservative 1962.06.18 Defeated
Vancouver--Burrard, British Columbia Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Vancouver--Burrard, British Columbia Progressive Conservative 1957.06.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1957.06.10 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Canadian Army Served overseas. Captain 1942 - 1946.01.01

^



© Library of Parliament