PARLINFO

ROBICHAUD, Jean George
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1883.07.26
Place of Birth: Shippegan, New Brunswick, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1969.08.06 (86 years old)
Profession | Occupation: Fish merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 1394 Days (3 years, 9 months, 25 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Gloucester, New Brunswick Liberal 1925.10.29 Elected
Gloucester, New Brunswick Liberal 1922.11.20
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1922.11.20 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament