PARLINFO

LEGRIS, The Hon. Joseph Hormisdas
Picture of LEGRIS, The Hon. Joseph Hormisdas
Studio:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 033771
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1850.05.06
Place of Birth: Rivière-du-Loup, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1932.03.06 (81 years old)
Profession | Occupation: Farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 14968 Days (40 years, 11 months, 24 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Repentigny, Quebec Liberal 1903.02.10 - 1932.03.06 Laurier, Wilfrid
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Maskinongé, Quebec Resignation. Called to the Senate. Liberal 1900.11.07 Elected
Maskinongé, Quebec Liberal 1896.06.23 Elected
Maskinongé, Quebec Liberal 1891.03.05 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1891.03.05 -

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament