PARLINFO

House of Commons Section
Party Standings in the House of Commons (Unofficial)
This list is intended to reflect day-to-day events. Party standings are considered official only once the Clerk of the House of Commons receives either the certificate of election from the Chief Electoral Officer or an official communication from an MP. For confirmation of official party standings in the House of Commons, click here.

Selected Link:

Women Candidates in General Elections
Search Criteria
Province / TerritoryC.P.C.N.D.P.Lib.B.Q.Ind.G.P.Ind. Cons.VacantTotal Seats
Alberta261128
British Columbia21122136
Manitoba112114
New Brunswick81110
Newfoundland and Labrador257
Northwest Territories11
Nova Scotia43411
Nunavut11
Ontario712012111106
Prince Edward Island134
Quebec55684275
Saskatchewan13114
Yukon11
Total Seats162983743211308

 
^ Changes to party standings since last general election (2011.05.02)
DateChange
2014.06.30
Member of the House of Commons: Yurdiga, David
Constituency: Fort McMurray--Athabasca (Alberta)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Elected at a By-Election.
2014.06.30
Member of the House of Commons: Chan, Arnold
Constituency: Scarborough--Agincourt (Ontario)
Political Affiliation: Liberal Party of Canada

Reason: Elected at a By-Election.
2014.06.30
Member of the House of Commons: Barlow, John
Constituency: Macleod (Alberta)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Elected at a By-Election.
2014.06.30
Member of the House of Commons: Vaughan, Adam
Constituency: Trinity--Spadina (Ontario)
Political Affiliation: Liberal Party of Canada

Reason: Elected at a By-Election.
2014.06.06
Member of the House of Commons: Perreault, Manon
Constituency: Montcalm (Quebec)
Political Affiliation: New Democratic Party

Reason: Suspended form the Caucus and sat as an Independent as of June 6, 2014.
2014.04.10
Member of the House of Commons: Flaherty, James Michael (Jim)
Constituency: Whitby--Oshawa (Ontario)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Died in office.
2014.04.01
Member of the House of Commons: Karygiannis, Jim
Constituency: Scarborough--Agincourt (Ontario)
Political Affiliation: Liberal Party of Canada

Reason: Resignation. Enters municipal politics in Toronto, Ontario.
2014.03.13
Member of the House of Commons: Chow, Olivia
Constituency: Trinity--Spadina (Ontario)
Political Affiliation: New Democratic Party

Reason: Resignation. Enters municipal politics in Toronto, Ontario.
2014.01.17
Member of the House of Commons: Jean, Brian
Constituency: Fort McMurray--Athabasca (Alberta)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Resignation. Quits political life.
2013.12.13
Member of the House of Commons: Hyer, Bruce
Constituency: Thunder Bay--Superior North (Ontario)
Political Affiliation: Independent

Reason: Sits as a member of the Green Party as of December 13, 2013.
2013.11.25
Member of the House of Commons: Maguire, Larry
Constituency: Brandon--Souris (Manitoba)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Elected at a By-Election.
2013.11.25
Member of the House of Commons: Freeland, Chrystia
Constituency: Toronto Centre (Ontario)
Political Affiliation: Liberal Party of Canada

Reason: Elected at a By-Election.
2013.11.25
Member of the House of Commons: Falk, Ted
Constituency: Provencher (Manitoba)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Elected at a By-Election.
2013.11.25
Member of the House of Commons: Dubourg, Emmanuel
Constituency: Bourassa (Quebec)
Political Affiliation: Liberal Party of Canada

Reason: Elected at a By-Election.
2013.11.09
Member of the House of Commons: Menzies, Ted
Constituency: Macleod (Alberta)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Resignation. Appointed president and CEO of CropLife Canada, November 12, 2013..
2013.09.30
Member of the House of Commons: Del Mastro, Dean
Constituency: Peterborough (Ontario)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Sits as an Independent Conservative as of September 30, 2013
2013.09.12
Member of the House of Commons: Mourani, Maria
Constituency: Ahuntsic (Quebec)
Political Affiliation: Bloc Québécois

Reason: Suspended from the Caucus and sat as an Independent as of September 12, 2013.
2013.08.31
Member of the House of Commons: Tweed, Mervin C.
Constituency: Brandon--Souris (Manitoba)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Resignation. Appointed president of Omnitrax Canada, September 3rd, 2013..
2013.07.31
Member of the House of Commons: Rae, Bob
Constituency: Toronto Centre (Ontario)
Political Affiliation: Liberal Party of Canada

Reason: Resignation. Quits political life.
2013.07.09
Member of the House of Commons: Toews, Vic
Constituency: Provencher (Manitoba)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Resignation. Quits political life.
2013.06.10
Member of the House of Commons: Goldring, Peter
Constituency: Edmonton East (Alberta)
Political Affiliation: Independent Conservative

Reason: Sits as a Conservative as of June 10, 2013
2013.06.06
Member of the House of Commons: Rathgeber, Brent
Constituency: Edmonton--St. Albert (Alberta)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Sits as an Independent as of June 6, 2013
2013.06.02
Member of the House of Commons: Coderre, Denis
Constituency: Bourassa (Quebec)
Political Affiliation: Liberal Party of Canada

Reason: Resignation. Enters municipal politics in Montreal, Quebec.
2013.05.13
Member of the House of Commons: Jones, Yvonne
Constituency: Labrador (Newfoundland and Labrador)
Political Affiliation: Liberal Party of Canada

Reason: Elected at a By-Election.
2013.03.14
Member of the House of Commons: Penashue, Peter
Constituency: Labrador (Newfoundland and Labrador)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Resignation. Irregularities with campaign funding during the general election of 2011.
2013.02.28
Member of the House of Commons: Patry, Claude
Constituency: Jonquière--Alma (Quebec)
Political Affiliation: New Democratic Party

Reason: Sits as a member of the Bloc Québécois as of February 28, 2013.
2012.11.26
Member of the House of Commons: Rankin, Murray
Constituency: Victoria (British Columbia)
Political Affiliation: New Democratic Party

Reason: Elected at a By-Election.
2012.11.26
Member of the House of Commons: O'Toole, Erin
Constituency: Durham (Ontario)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Elected at a By-Election.
2012.11.26
Member of the House of Commons: Crockatt, Joan
Constituency: Calgary Centre (Alberta)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Elected at a By-Election.
2012.08.31
Member of the House of Commons: Savoie, Denise
Constituency: Victoria (British Columbia)
Political Affiliation: New Democratic Party

Reason: Resignation. Quits political life.
2012.07.31
Member of the House of Commons: Oda, Bev
Constituency: Durham (Ontario)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Resignation. Quits political life.
2012.06.06
Member of the House of Commons: Richardson, Lee
Constituency: Calgary Centre (Alberta)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Resignation. Appointed Principal Secretary to Alberta Premier.
2012.04.23
Member of the House of Commons: Hyer, Bruce
Constituency: Thunder Bay--Superior North (Ontario)
Political Affiliation: New Democratic Party

Reason: Sits as an Independent as of April 23, 2012.
2012.03.19
Member of the House of Commons: Scott, Craig
Constituency: Toronto--Danforth (Ontario)
Political Affiliation: New Democratic Party

Reason: Elected at a By-Election.
2012.01.10
Member of the House of Commons: St-Denis, Lise
Constituency: Saint-Maurice--Champlain (Quebec)
Political Affiliation: New Democratic Party

Reason: Sits as a Liberal as of January 10, 2012.
2011.12.05
Member of the House of Commons: Goldring, Peter
Constituency: Edmonton East (Alberta)
Political Affiliation: Conservative Party of Canada

Reason: Left the Caucus and sat as an Independent Conservative as of December 5, 2011.
2011.08.22
Member of the House of Commons: Layton, Jack
Constituency: Toronto--Danforth (Ontario)
Political Affiliation: New Democratic Party

Reason: Died in office.
^

Updated on: 2014.06.30

Revised on: 2014.07.15

© Library of Parliament