PARLINFO

BLAIR, Duncan Gordon, C.M., Q.C., B.A., LL.B., B.C.L.
Picture of BLAIR,  Duncan Gordon, C.M., Q.C., B.A., LL.B., B.C.L.
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1919.12.23
Place of Birth: Regina, Saskatchewan, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2006.06.14 (86 years old)
Profession | Occupation: Barrister, solicitor
Federal Political Experience
Years of Service: 1588 Days (4 years, 4 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Grenville--Carleton, Ontario Liberal 1972.10.30 Defeated
Grenville--Carleton, Ontario Liberal 1968.06.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1968.06.25 -

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament