PARLINFO

GARRISON, Randall, M.A.
Picture of GARRISON,  Randall, M.A.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - Esquimalt--Juan de Fuca, British Columbia
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1951.08.27
Place of Birth: Lincoln, Nebraska, United States of America
Profession | Occupation: Criminal justice instructor, city councillor
Federal Political Experience
Years of Service: 1272 Days (3 years, 5 months, 24 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Esquimalt--Juan de Fuca, British Columbia Maiden speech. New Democratic Party 2011.05.02 Elected
Esquimalt--Juan de Fuca, British Columbia New Democratic Party 2006.01.23 Defeated
Esquimalt--Juan de Fuca, British Columbia New Democratic Party 2004.06.28 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 2011.05.02 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Public Safety 2012.04.19 -
Gay, Lesbian, Bisexual and Transgender Issues 2011.06.09 -

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details



^



© Library of Parliament