PARLINFO

MACKENZIE, Dave
Picture of MACKENZIE,  Dave
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - Oxford, Ontario
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1946.06.12
Place of Birth: London, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Businessman, director general, police chief
Federal Political Experience
Years of Service: 3706 Days (10 years, 1 month, 24 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Oxford, Ontario Conservative 2011.05.02 Elected
Oxford, Ontario Conservative 2008.10.14 Elected
Oxford, Ontario Conservative 2006.01.23 Elected
Oxford, Ontario Maiden speech. Conservative 2004.06.28 Elected
Oxford, Ontario Progressive Conservative 2000.11.27 Defeated
Oxford, Ontario Progressive Conservative 1997.06.02 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2004.06.28 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Public Safety 2006.02.07 - 2011.05.24

Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Chief Government Whip's assistant 2013.01.28 -
Deputy Whip of the Conservative Party 2013.01.28 -

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
National Defence (Associate Minister) 2004.07.22 - 2006.02.05

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament