PARLINFO

MAY, Elizabeth, O.C., LL.B.
Picture of MAY,  Elizabeth, O.C., LL.B.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - Saanich--Gulf Islands, British Columbia
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1954.06.09
Place of Birth: Hartford, Connecticut, United States
Profession | Occupation: Activist, environmentalist, executive director, lawyer, writer
Party Leader:
Federal Political Experience
Years of Service: 1249 Days (3 years, 5 months, 1 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saanich--Gulf Islands, British Columbia Green Party 2011.05.02 Elected
Central Nova, Nova Scotia Green Party 2008.10.14 Defeated
London North Centre, Ontario Green Party 2006.11.27
(By-Election)
Defeated
Cape Breton Highlands--Canso, Nova Scotia Independent 1980.02.18 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Green Party 2011.05.02 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Prime Minister 2011.05.02 -
Democratic Reform 2011.05 - 2014.02

^ Political Party Roles
Green Party of Canada

RoleTerm (yyyy.mm.dd)
Leadership Candidate 2006.08.26 - 2006.08.26
Party Leader 2006.08.26 -

^



© Library of Parliament