PARLINFO

BEAUSOLEIL, Cléophas
Picture of BEAUSOLEIL,  Cléophas

Source: Personnel of the Senate and House of Commons, eighth Parliament of Canada, elected June 23, 1896 : Portraits and biographies of the members. Montreal : J. Lovell & son, 1898.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1845.06.19
Place of Birth: St-Félix-de-Valois, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1904.10.04 (59 years old)
Profession | Occupation: Journalist, lawyer, newspaper editor
Federal Political Experience
Years of Service: 4666 Days (12 years, 9 months, 10 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Berthier, Quebec Resignation. Appointed Postmaster of Montreal. Liberal 1896.06.23 Elected
Berthier, Quebec Liberal 1891.03.05 Elected
Berthier, Quebec Liberal 1887.02.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1887.02.22 - 1899.12.01

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament