PARLINFO

SKOREYKO, William
Picture of SKOREYKO,  William
© House of Commons 1974
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1922.12.08
Place of Birth: Edmonton, Alberta, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1987.09.28 (64 years old)
Profession | Occupation: Businessman, service station operator
Federal Political Experience
Years of Service: 7722 Days (21 years, 1 month, 22 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Edmonton East, Alberta Progressive Conservative 1974.07.08 Elected
Edmonton East, Alberta Progressive Conservative 1972.10.30 Elected
Edmonton East, Alberta Progressive Conservative 1968.06.25 Elected
Edmonton East, Alberta Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Edmonton East, Alberta Progressive Conservative 1963.04.08 Elected
Edmonton East, Alberta Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Edmonton East, Alberta Progressive Conservative 1958.03.31 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1958.03.31 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Citizenship and Immigration 1963 - 1964

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Immigration 1976.05 - 1977.10

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament