PARLINFO

GILLMOR, The Hon. Daniel
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1849.07.01
Place of Birth: St. George, New Brunswick, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1918.02.22 (68 years old)
Profession | Occupation: Merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 4057 Days (11 years, 1 month, 9 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
St. George, New Brunswick Liberal 1907.01.15 - 1918.02.22 Laurier, Wilfrid
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Charlotte, New Brunswick Liberal 1904.11.03 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1907.01.15 - 1918.02.22

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament