PARLINFO

MICHENER, The Right Hon. Daniel Roland, P.C., C.C., C.M.M., O.Ont., C.D., Q.C., LL.D.
Picture of MICHENER, The Right Hon. Daniel Roland, P.C., C.C., C.M.M., O.Ont., C.D., Q.C., LL.D.
Studio:
Karsh (Ottawa)
© Karsh (Ottawa)

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1900.04.19
Place of Birth: Lacombe, Alberta, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1991.08.06 (91 years old)
Profession | Occupation: Barrister, diplomat
Notes: Governor General of Canada (1967-1974)
Federal Political Experience
Years of Service: 3234 Days (8 years, 10 months, 8 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
St. Paul's, Ontario Progressive Conservative 1962.06.18 Defeated
St. Paul's, Ontario Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
St. Paul's, Ontario Progressive Conservative 1957.06.10 Elected
St. Paul's, Ontario Progressive Conservative 1953.08.10 Elected
St. Paul's, Ontario Progressive Conservative 1949.06.27 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1953.08.10 - 1962.06.17

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Speaker of The House of Commons

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Speaker of the House of Commons 1957.10.14 - 1962.09.26

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament