PARLINFO

VALLEY, Roger
Picture of VALLEY,  Roger
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2006

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1957.01.29
Place of Birth: Kenora, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Businessman, commercial fisherman, trapper
Federal Political Experience
Years of Service: 1569 Days (4 years, 3 months, 17 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Kenora, Ontario Liberal 2011.05.02 Defeated
Kenora, Ontario Liberal 2008.10.14 Defeated
Kenora, Ontario Liberal 2006.01.23 Elected
Kenora, Ontario Maiden speech. Liberal 2004.06.28 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1980 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Federal Economic Development Initiative for Northern Ontario 2006.02.23 - 2007.01.17

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament