PARLINFO

CARON, Guy, B.A., M.A.
Picture of CARON,  Guy, B.A., M.A.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - Rimouski-Neigette--Témiscouata--Les Basques, Quebec
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1968.05.13
Place of Birth: Rimouski, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Economist, Journalist, public relations officer, researcher
Federal Political Experience
Years of Service: 1187 Days (3 years, 2 months, 31 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Rimouski-Neigette--Témiscouata--Les Basques, Quebec Maiden speech. New Democratic Party 2011.05.02 Elected
Rimouski-Neigette--Témiscouata--Les Basques, Quebec New Democratic Party 2008.10.14 Defeated
Rimouski-Neigette--Témiscouata--Les Basques, Quebec New Democratic Party 2006.01.23 Defeated
Rimouski--Témiscouata, Quebec New Democratic Party 2004.06.28 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 2011.05.02 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Industry 2011.11.01 - 2012.04.18

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
International Trade 2013.01.17 -
Finance 2012.04.19 -

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details



^



© Library of Parliament