PARLINFO

LANGLOIS, Jean
Picture of LANGLOIS,  Jean
Studio:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 033523
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1824.02.16
Place of Birth: St-Laurent, Ile-d'Orléans, Quebec, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1886.03.08 (62 years old)
Profession | Occupation: Lawyer, professor of criminal law
Federal Political Experience
Years of Service: 3933 Days (10 years, 9 months, 7 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Montmorency, Quebec Conservative (1867-1942) 1874.01.22 Elected
Montmorency, Quebec Conservative (1867-1942) 1872.10.12 During the general election of 1872, elections in the constituencies were held at various times between 1872-07-20 and 1872-10-12. Elected
Montmorency, Quebec Conservative (1867-1942) 1867.12.11
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1867.12.11 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament