PARLINFO

LADNER, Leon Johnson, K.C., B.A., LL.B.
Picture of LADNER,  Leon Johnson, K.C., B.A., LL.B.

Source: National Liberal-Conservative Convention held at Winnipeg, Manitoba, October 10th to 12th, 1927 : a review / [compiled] by John R. MacNicol.Toronto : Southam Press, 1930.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1885.11.29
Place of Birth: Ladner, British Columbia, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1978.04.12 (92 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 3156 Days (8 years, 7 months, 21 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Vancouver South, British Columbia Conservative (1867-1942) 1930.07.28 Defeated
Vancouver South, British Columbia Conservative (1867-1942) 1926.09.14 Elected
Vancouver South, British Columbia Conservative (1867-1942) 1925.10.29 Elected
Vancouver South, British Columbia Conservative (1867-1942) 1921.12.06 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1921.12.06 - 1930.07.27

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament