PARLINFO

ROBILLARD, Ulysse Janvier
Picture of ROBILLARD,  Ulysse Janvier

Source: Library and Archives Canada, Campeau, F.R.E. Illustrated guide to the House of Commons of Canada. Ottawa, 1875.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1826
Place of Birth: Ste-Geneviève, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1900 (74 years old)
Profession | Occupation: Grain merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 2166 Days (5 years, 11 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Beauharnois, Quebec Independent Conservative 1874.01.22 Elected
Beauharnois, Quebec Independent Conservative 1872.10.12 During the general election of 1872, elections in the constituencies were held at various times between 1872-07-20 and 1872-10-12. Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Independent Conservative 1872.10.12 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament