PARLINFO

FISHER, Douglas Mason, B.A., B.L.S., D.Lit.
Picture of FISHER,  Douglas Mason, B.A., B.L.S., D.Lit.
© House of Commons 1957
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1919.09.19
Place of Birth: Sioux Lookout, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2009.09.18 (89 years old)
Profession | Occupation: Columnist, journalist, librarian, teacher
Federal Political Experience
Years of Service: 3073 Days (8 years, 4 months, 30 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
York Centre, Ontario New Democratic Party 1968.06.25 Defeated
Port Arthur, Ontario New Democratic Party 1963.04.08 Elected
Port Arthur, Ontario New Democratic Party 1962.06.18 Elected
Port Arthur, Ontario Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1958.03.31 Elected
Port Arthur, Ontario Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1957.06.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1961.08.03 - 1968.06.24
Co-operative Commonwealth Federation (C.C.F.) 1957.06.10 - 1961.08.02

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament