PARLINFO

DUPLAIN, Claude
Picture of DUPLAIN,  Claude
Photographer:
Chris Diotte, House of Commons photographer
© House of Commons 2003

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1954.01.10
Place of Birth: Saint-Raymond de Portneuf, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Contractor
Federal Political Experience
Years of Service: 1309 Days (3 years, 6 months, 31 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Portneuf, Quebec Liberal 2004.06.28 Defeated
Portneuf, Quebec Liberal 2000.11.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 2000.11.27 - 2004.06.28

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Agriculture and Agri-Food 2003.01.13 - 2003.12.11

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament