PARLINFO

ST. PIERRE, Paul
Picture of ST. PIERRE,  Paul
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1923.10.14
Place of Birth: Chicago, Illinois, United States
Profession | Occupation: Writer
Federal Political Experience
Years of Service: 1588 Days (4 years, 4 months, 6 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Coast Chilcotin, British Columbia Liberal 1972.10.30 Defeated
Coast Chilcotin, British Columbia Liberal 1968.06.25 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1968.06.25 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Secretary of State for External Affairs 1971.10.01 - 1972.09.01

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament