PARLINFO

WARAWA, Mark
Picture of WARAWA,  Mark
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - Langley, British Columbia
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1950.05.07
Profession | Occupation: Businessman, loss prevention officer
Federal Political Experience
Years of Service: 3768 Days (10 years, 3 months, 25 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Langley, British Columbia Conservative 2011.05.02 Elected
Langley, British Columbia Conservative 2008.10.14 Elected
Langley, British Columbia Conservative 2006.01.23 Elected
Langley, British Columbia Maiden speech. Conservative 2004.06.28 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2004.06.28 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of the Environment 2006.02.07 - 2011.05.24

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament