PARLINFO

RYNARD, Philip Bernard, M.D., C.M., F.I.A.P., M.O.H.
Picture of RYNARD,  Philip Bernard, M.D., C.M., F.I.A.P., M.O.H.

Source: Roger Shier (family friend) Received December 20, 2006
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1897.06.25
Place of Birth: Udora, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1980.11.20 (83 years old)
Profession | Occupation: Physician, surgeon
Federal Political Experience
Years of Service: 8016 Days (21 years, 11 months, 12 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Simcoe North, Ontario Progressive Conservative 1974.07.08 Elected
Simcoe North, Ontario Progressive Conservative 1972.10.30 Elected
Simcoe North, Ontario Progressive Conservative 1968.06.25 Elected
Simcoe East, Ontario Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Simcoe East, Ontario Progressive Conservative 1963.04.08 Elected
Simcoe East, Ontario Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Simcoe East, Ontario Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Simcoe East, Ontario Progressive Conservative 1957.06.10 Elected
Simcoe East, Ontario Progressive Conservative 1953.08.10 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1953.08.10 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
National Health and Welfare 1969.12 - 1972
National Health and Welfare 1966 - 1968.09

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
National Health and Welfare 1963 - 1966

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament