PARLINFO

DODGE, Anson Greene Phelps
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1834.08.25
Place of Birth: New York, New York, United States
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1918.05.28 (83 years old)
Profession | Occupation: Lumber merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 467 Days (1 year, 3 months, 11 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
York North, Ontario Conservative (1867-1942) 1872.10.12 During the general election of 1872, elections in the constituencies were held at various times between 1872-07-20 and 1872-10-12. Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1872.10.12 - 1874.01.21

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament