PARLINFO

MCGIBBON, James Wright
Picture of MCGIBBON,  James Wright
© House of Commons 1940
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1901.12.05
Place of Birth: Lachute, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1965.10.10 (63 years old)
Profession | Occupation: Lumber merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 1903 Days (5 years, 2 months, 17 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Argenteuil, Quebec Liberal 1945.06.11 Defeated
Argenteuil, Quebec Liberal 1940.03.26 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1940.03.26 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament