PARLINFO

CHÉNIER, Jacques Raymond (Ray), B.A.
Picture of CHÉNIER,  Jacques Raymond (Ray), B.A.
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1935.08.07
Place of Birth: Hanmer, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Superintendent of education
Federal Political Experience
Years of Service: 1932 Days (5 years, 3 months, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Timmins--Chapleau, Ontario Liberal 1980.02.18 Elected
Timmins--Chapleau, Ontario Liberal 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1979.05.22 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Indian Affairs and Northern Development 1980.10.01 - 1982.09.30

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament