PARLINFO

LEBLANC, Hélène, B.Ed., B.Sc.
Picture of LEBLANC,  Hélène, B.Ed., B.Sc.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - LaSalle--Émard, Quebec
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1958.03.27
Place of Birth: Lyster, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Agronomist, interpretive guide - museum, project manager
Federal Political Experience
Years of Service: 1081 Days (2 years, 11 months, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
LaSalle--Émard, Quebec Maiden speech. New Democratic Party 2011.05.02 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 2011.05.02 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Co-operatives 2013.08.13 -
Industry 2012.04.19 - 2013.08.12
Science and Technology 2011.05.26 - 2012.04.18

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details



^



© Library of Parliament