PARLINFO

EPP, Abram Ernest, B.A. (Hons.), Ph.D.
Picture of EPP,  Abram Ernest, B.A. (Hons.), Ph.D.
© House of Commons 1984
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1941.09.28
Place of Birth: Winnipeg, Manitoba, Canada
Profession | Occupation: Professor
Federal Political Experience
Years of Service: 1539 Days (4 years, 2 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Thunder Bay--Nipigon, Ontario New Democratic Party 1988.11.21 Defeated
Thunder Bay--Nipigon, Ontario New Democratic Party 1984.09.04 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1984.09.04 - 1988.11.20

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Co-operatives 1986.09 - 1989
Fitness and Amateur Sport 1985.11 - 1989
Co-operatives 1985.09.09 - 1985.11
Shipbuilding 1985.09 - 1989.11
Fitness and Amateur Sport 1984.10 - 1984.09
Multiculturalism 1984.10 - 1989

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament