PARLINFO

KARETAK-LINDELL, Nancy
Picture of KARETAK-LINDELL,  Nancy
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2006

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1957.12.10
Place of Birth: Arviat, Northwest Territories, Canada
Profession | Occupation: Financial comptroller
Notes: Of Inuit origin.
Federal Political Experience
Years of Service: 4152 Days (11 years, 4 months, 13 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Nunavut, Nunavut Liberal 2006.01.23 Elected
Nunavut, Nunavut Liberal 2004.06.28 Elected
Nunavut, Nunavut Liberal 2000.11.27 Elected
Nunavut, Northwest Territories Maiden speech. Liberal 1997.06.02 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1997.06.02 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Natural Resources 2003.01.13 - 2003.12.11

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Health, Public 2006.02.23 - 2007.01.17

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament