PARLINFO

MORIN, Dany, D.C.
Picture of MORIN,  Dany, D.C.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - Chicoutimi--Le Fjord, Quebec
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1985.12.19
Place of Birth: Chicoutimi, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Chiropractor
Federal Political Experience
Years of Service: 1301 Days (3 years, 6 months, 23 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Chicoutimi--Le Fjord, Quebec Maiden speech. New Democratic Party 2011.05.02 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 2011.05.02 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Health 2013.08.13 -
Gay, Lesbian, Bisexual and Transgender Issues 2011.06.09 - 2013.08.12

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament