The Honourable Jean Augustine

Photo - The Honourable Jean Augustine

All Roles

  • Export: Export search results - CSV (Plain Text) Export search results - XML

Member of Parliament

Start DateEnd Date
Etobicoke—Lakeshore (Ontario)2004.06.282006.01.22
Etobicoke—Lakeshore (Ontario)2000.11.272004.06.27
Etobicoke—Lakeshore (Ontario)1997.06.022000.11.26

Political Affiliation

Start DateEnd Date
38th Parliament
Liberal2004.06.282006.01.22
37th Parliament
Liberal2000.11.272004.06.27
36th Parliament
Liberal1997.06.022000.11.26

Offices and Roles as a Parliamentarian

Start DateEnd Date
Assistant Deputy Chair of Committees of the Whole2004.10.072005.11.29
Minister of State (Multiculturalism and Status of Women)2003.12.122004.07.19
Minister of State (Multiculturalism and Status of Women)2002.05.262003.12.11

Committees

Start DateEnd Date
37th Parliament, 1st Session
Chair
Vice-Chair
Member
Liaison2002.02.192002.06.11
Citizenship and Immigration2001.02.152001.09.27
36th Parliament, 2nd Session
Member
Citizenship and Immigration1999.10.192000.10.22
36th Parliament, 1st Session
Member
Citizenship and Immigration1998.10.011999.09.18
Citizenship and Immigration1997.09.301998.10.01

Election Candidate

Election Type Election Constituency Province / Territory Result
General Election 2004.06.28 Etobicoke—Lakeshore Ontario Re-Elected
General Election 2000.11.27 Etobicoke—Lakeshore Ontario Re-Elected
General Election 1997.06.02 Etobicoke—Lakeshore Ontario Re-Elected