PARLINFO

WAGNER, The Hon. Claude, P.C., Q.C., B.A., B.Ph., B.C.L.
Picture of WAGNER, The Hon. Claude, P.C., Q.C., B.A., B.Ph., B.C.L.
© House of Commons 1974
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1925.04.04
Place of Birth: Shawinigan, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1979.07.11 (54 years old)
Profession | Occupation: Crown Attorney, judge, lawyer, professor of criminal law
Federal Political Experience
Years of Service: 2446 Days (6 years, 8 months, 11 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Kennebec, Quebec Progressive Conservative 1978.04.21 - 1979.07.11 Trudeau, Pierre Elliott
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saint-Hyacinthe, Quebec Resignation. Called to the Senate. Progressive Conservative 1974.07.08 Elected
Saint-Hyacinthe, Quebec Progressive Conservative 1972.10.30 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1972.10.30 - 1979.07.11

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
External Affairs 1972.12.05 - 1978.12

^ Committees - Senate
Vice-Chair Show Details

Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Political Party Roles
Progressive Conservative Party

RoleTerm (yyyy.mm.dd)
Leadership Candidate 1976.02.22 - 1976.02.22

^



© Library of Parliament