PARLINFO

KIDD, Thomas Ashmore, V.D.
Picture of KIDD,  Thomas Ashmore, V.D.
© House of Commons 1945
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1889.05.01
Place of Birth: Burritt's Rapids, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1973.12.19 (84 years old)
Profession | Occupation: Manufacturer, representative
Federal Political Experience
Years of Service: 1477 Days (4 years, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Kingston, Ontario Progressive Conservative 1957.06.10 Defeated
Kingston City, Ontario Progressive Conservative 1949.06.27 Defeated
Kingston City, Ontario Progressive Conservative 1945.06.11 Elected
Kingston City, Ontario National Government 1940.03.26 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1945.06.11 - 1949.06.26

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament