Section Home
 
Publications - January 27, 2014 (Previous - Next)
 
 
HOUSE OF COMMONS   CHAMBRE DES COMMUNES
2nd Session, 41st Parliament   2e session, 41e législature

 
NOTICE OF MEETING   AVIS DE CONVOCATION
 
Standing Committee on Aboriginal Affairs and Northern Development   Comité permanent des affaires autochtones et du développement du Grand Nord
 
AMENDED   MODIFIÉ
 
Meeting No. 10 Séance no 10
Monday, January 27, 2014 Le lundi 27 janvier 2014
8:30 a.m. to 6:00 p.m. 8 h 30 à 18 heures
Yellowknife, N.W.T.   Yellowknife, T.N.-O.
Explorer Hotel   Explorer Hotel
Room Katimavik   Pièce Katimavik
4825, 49th Avenue   4825, 49e Avenue
 

 
 
Orders of the Day   Ordre du jour
 
 
Bill C-15, An Act to replace the Northwest Territories Act to implement certain provisions of the Northwest Territories Lands and Resources Devolution Agreement and to repeal or make amendments to the Territorial Lands Act, the Northwest Territories Waters Act, the Mackenzie Valley Resource Management Act, other Acts and certain orders and regulations Projet de loi C-15, Loi remplaçant la Loi sur les Territoires du Nord-Ouest afin de mettre en oeuvre certaines dispositions de l'Entente sur le transfert des responsabilités liées aux terres et aux ressources des Territoires du Nord-Ouest et modifiant ou abrogeant la Loi sur les terres territoriales, la Loi sur les eaux des Territoires du Nord-Ouest, la Loi sur la gestion des ressources de la vallée du Mackenzie, d'autres lois et certains décrets et règlements
 
Witnesses Témoins
 
Panel 1 Groupe 1
 
8:30 a.m. to 9:30 a.m. 8 h 30 à 9 h 30
 
Government of the Northwest Territories Gouvernement des Territoires du Nord-Ouest
 
Hon. Bob McLeod, Premier of the Northwest Territories L'hon. Bob McLeod, premier ministre des Territoires du Nord-Ouest
 
*Penny Ballantyne, Secretary to Cabinet *Penny Ballantyne, secrétaire du Cabinet
 
*Shaleen Woodward, Assistant Deputy Minister *Shaleen Woodward, sous-ministre adjointe
 
Panel 2 Groupe 2
 
9:30 a.m. to 10:30 a.m. 9 h 30 à 10 h 30
 
Sahtu Secretariat Inc. Secrétariat du Sahtu
 
Ethel Blondin-Andrew, Chairperson Ethel Blondin-Andrew, présidente
 
Tlicho Government Tlicho Government
 
Grand Chief Edward Erasmus Le grand chef Edward Erasmus
 
Bertha Rabesca Zoe, Legal Counsel Bertha Rabesca Zoe, conseillère juridique
 
*Gwich'in Tribal Council *Gwich'in Tribal Council
 
*Robert Alexie, President *Robert Alexie, président
 
Panel 3 Groupe 3
 
10:45 a.m. to 11:45 a.m. 10 h 45 à 11 h 45
 
As an individual À titre personnel
 
Neil McCrank Neil McCrank
 
As an Individual À titre personnel
 
John Pollard John Pollard
 
Mackenzie Valley Land and Water Board Office des terres et des eaux de la vallée du Mackenzie
 
Willard Hagen, Chair Willard Hagen, président
 
John Donihee, Legal counsel John Donihee, conseiller juridique
 
Panel 4 Groupe 4
 
1:30 p.m. to 2:30 p.m. 13 h 30 à 14 h 30
 
NWT Treaty 8 Tribal Corporation Société tribale du traité no 8 des Territoires du Nord-Ouest
 
Chief Edward Sangris Chef Edward Sangris
 
Don Balsillie, Chief Negotiator
Akaitcho First Nations
 Don Balsillie, négociateur en chef
Premières nations de l'Akaitcho
 
*Dehcho First Nations *Dehcho First Nations
 
*Grand Chief Herb Norwegian *Le grand chef Herb Norwegian
 
*Larry Innes, Legal Counsel *Larry Innes, conseiller juridique
 
*Dene Nation *Nation Dene
 
*Bill Erasmus, National Chief *Bill Erasmus, chef national
 
*Richard Nerysoo, Member *Richard Nerysoo, membre
 
Panel 5 Groupe 5
 
2:30 p.m. to 3:30 p.m. 14 h 30 à 15 h 30
 
Katlodeeche First Nation Katlodeeche First Nation
 
Chief Roy Fabian Chef Roy Fabian
 
North Slave Metis Alliance Alliance métis North Slave
 
Bill Enge, President Bill Enge, président
 
Christopher Devlin, Legal Counsel Christopher Devlin, conseiller juridique
 
Acho Dene Koe First Nation Acho Dene Koe First Nation
 
Chief Harry Deneron Chef Harry Deneron
 
Fort Liard Metis Local #67 Fort Liard Metis Local #67
 
Ernest McLeod, President Ernest McLeod, président
 
Katlodeeche First Nation Katlodeeche First Nation
 
*Peter Redvers, Consultation Facilitator *Peter Redvers, facilitateur de consultations
 
Panel 6 Groupe 6
 
3:45 p.m. to 4:45 p.m. 15 h 45 à 16 h 45
 
NWT and Nunavut Chamber of Mines NWT and Nunavut Chamber of Mines
 
Tom Hoefer, Executive Director Tom Hoefer, directeur exécutif
 
*Michael Hardin, Legal Counsel *Michael Hardin, conseiller juridique
 
Northwest Territories Chamber of Commerce Northwest Territories Chamber of Commerce
 
Kathy Gray, President Kathy Gray, présidente
 
Michael Bradshaw, Executive Director Michael Bradshaw, directeur exécutif
 
Northern Territories Federation of Labour Fédération du travail des Territoires du Nord
 
Mary Lou Cherwaty, President Mary Lou Cherwaty, présidente
 
Panel 7 Groupe 7
 
5:00 p.m. to 6:00 p.m. 17 heures à 18 heures
 
Northwest Territories Association of Communities Northwest Territories Association of Communities
 
Tina Gargan, President Tina Gargan, présidente
 
Sara Brown, Chief Executive Officer Sara Brown, chef de la direction
 
Town of Inuvik Ville d'Inuvik
 
Floyd Roland, Mayor Floyd Roland, maire
 
*Alternatives North *Alternatives North
 
*Karen Hamre *Karen Hamre
 
*Christine Wenman *Christine Wenman
 
 
Le greffier du Comité
Jean-Marie David (613-996-1173)
Clerk of the Committee
 
2014-01-24 2:09 p.m.   2014-01-24 14 h 9
ParlVU